Sağlık Yazıları

Boyun Fıtığı Nedeni ve Teşhisi

Boyun Fıtığı Nedeni ve Teşhisi, Boyun fıtığı, boyun omurunun arasındaki kıkırdağın yer değiştirmesi ya da çıkması sonucu sinirlere ve omuriliğe baskı yapması ile oluşan hastalık şeklinde tanımlanabilir. Boyun fıtığının başlıca nedenleri; boyun alanını etkileyen travmalar ya da yanlış duruş şekillerinden dolayıdır.  Bazı iş kollarının da boyun fıtığı riskini arttırdığı bilinmektedir. Mesela devamlı matkapla çalışıyorsanız ya da motosiklet kullanıyorsanız boyun bölgesi çok fazla ve derli toplu titreşimlerden etkilenebilir.

Boyun Fıtığı Tedavisi

Bununla birlikte ilerleyen yaşlarda disklere yastıklama özelliğini sağlayan sıvının bir tutar azalması neticesinde boyun fıtığı görülebilir. Boyun fıtığı tedavisinde ilk olarak uygulanan bu tedavi yöntemi boyun kaslarını kesin olarak güçlendirerek omurgaya binen yükü hafifletmeye yönelik egzersizlerdir. Boyun fıtığı nedeni ile yaşanan ağrıları hafifletmek adına hekiminizin ağrı kesici ilaç önerebilir ve bunları kullanabilirsiniz. İlaçla beraber boyun aynı zamanda rahatlatan boyu kaslarını gevşetici ilaçlar kullanmak mümkündür. Eğer ağrılar ilaç tedavisi ile azalmıyorsa ve boyun hareketleri kısıtlanmaya devam ediyorsa fizik tedavi opsiyonu değerlendirilebilir.

Boyun Fıtığı

Fizik tedavi sayesinde ağrıların görüldüğü yer güçlenir ve fıtığın sinirlere yaptığı basınç azaltılmaya çalışılır. Boyun fıtığı tedavi teknikleriyle, belirtileri denetim altına alınamayan boyun fıtığı için ameliyat opsiyonu gündeme gelebilir. Doktorlar boyun fıtığı ameliyatını en son tercih edilebilecek seçenek olarak görmekle birlikte bir cerrahi müdahale durumunda bu yola gitmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close