Anne & BebekCilt BakımıCinsel SağlıkDiyetErkek SağlıkGenel SağlıkKadın SağlıkKadıncaSağlık Yazıları

Güneş Yanığı ve Lekeleri Nasıl Geçer

Güneş Yanığı ve Lekeleri Nasıl Geçer, Güneş yanığı sırf birkaç gün acı verip sonra sonsuza dek yok olan bir problem değildir. Etkisi yıllar sonra da ortaya çıkabilen bir cilt problemidir. Güneş yanıkları genel olarak güneş koruyucularla korunmayan ve yoğun güneş ışığına maruz kalan ciltler de karşımıza çıkmaktadır.

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Tedaviyi güneş yanığının evresine göre planlamak gerekir.  Yoğurt bu gibi sürülebilecek kremler var piyasada. Aloe vera içeren yanık giderici kremleri yanık yapılmış olduğu halde sürmek yararlıdır. Birinci derece yanıkta sıvı kaybı ortaya çıktığı için ağızdan alınan sıvı oranını yükseltmekte fayda bulunur. Tahrişe neden olabilecek kıyafetler ve duş sırasında kese kullanmamaya özen göstermeniz güneş yağının hızlı iyileşmesinde fayda sağlayacaktır. Bu tedavi türü devam ettiği sürece yanık iki üç gün arasında geçecektir. Güneş yanıkları deriye kalıcı ziyan verir. Güneş yanığı ultraviyole yanığıdır aslında.

Güneş Lekeleri Nasıl Oluşur?

Ultraviyole A ve C, cilt altına inebilen radyasyondur. Bu nedenle güneş lekeleri şeklinde benler oluştuğundan bu benler genel olarak kişiler cilt üzerinde kötü görünüm oluşturmasına sebep olur. Bazı benler özellikle güneş yanığı zeminindeyse, kötüye çevirebilir ve bu 20-30 sene sonra da ortaya çıkabilir. O sebeple güneş koruyucu krem kullanmak bir hayli önemlidir. Ultraviyole, yani radyasyon yüzünden kalıcı hasar veren güneş yanığının zemin hazırladığı en mühim şey, ben kanseridir. Dolayısıyla güneş yanığını ciddiye almak gerekir.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close