Sağlık Yazıları

Hoş Kokular Sigara İçme İsteğinizi Azaltabilir

Hoş Kokuların Sigara İçme İsteği Üzerindeki Etkileri

  • Koklama duyunuz davranış ve kişilerarası ilişkilerin modüle edilmesinde rol oynar; Sigara içenler, hoş kokuların koklanmasından sonra isteklerde bir azalma olduğunu bildirdi
  • Koku ipuçları olarak da adlandırılan kokular, anılarınız ve tat duyunuzda önemli bir rol oynar. Koku kaybı, dejeneratif nörolojik hastalığın ilk semptomlarından biri olabilir
  • Koku duyunuzun psikolojik sağlığınızı ve başkalarının ne kadar iyi tedavi edildiğini etkiler, çünkü kokular duyguya katılan amigdayı ve uzun süreli hafızada yer alan hipokampal sistemi etkiler.
  • Sigara içmek ciğerlerinize, kardiyovasküler sisteminize ve bilişinize zarar verir; Ancak, buharlamanın güvenli olduğu algılanırken, aynı sistemleri etkileyen ek uzun vadeli tehlikeler taşır ve eğer kullanılıyorsa, sigarayı bırakmak için kısa bir süre için kullanılmalıdır.
  • Sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak ek stratejiler, önce çabalarınızı desteklemek, beslenme açısından dengeli bir diyet yemek, egzersiz yapmak ve sağlık için duygusal bir çıkış noktası bulmak için önce sağlıklı olmaktır.

Koku en hafife alınmış hissiniz olabilir. Bununla birlikte, bilinçli olarak günlük olarak düşünmese de, koku duyunuzun davranışınız ve hayatta kalmanız üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Bilim adamları uzun süre önce hayatta kalmak için hayati öneme sahip olmadığını ve duyularınızın önemini tahmin etmede en üst sıralarda yer alma kokusunu hissetmediklerini belirtti. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, insandaki diğer koku türlerine kıyasla zayıf koku alıcılarının olmasına rağmen, insanlarda duyuların kortikal entegrasyonunun büyük olduğunu ve bellek ve dil ile önemli bağlantılarının olduğunu göstermiştir.

Koku duyunuz, davranışınızı ve kişilerarası ilişkilerinizi değiştirmede en önemli gibi görünmektedir ve zevkinize ve kişiliğiniz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Daha klasik duyular, özellikle görme ve duyma bilgisi, beynin izlenimleri nasıl yorumladığını anlamaya başladığında, önemli bir rol oynadı.

Koku ve tat kıyaslandığında çok az ilgi görmüştür. Koku duyunuzun sizi bir yangın sırasında duman kokusu veya bir gaz hattı kopmasından kaynaklanan doğal gaz gibi tehlikelerden nasıl koruduğunu düşünmüş olabilirsiniz. Ancak, araştırmacılar artık sigarayı bırakmaya çalışanların hoş kokulardan da faydalanabileceğini keşfettiler.

Hoş Kokular Sigara İçme İsteğinizi Azaltabilir

Anormal Psikoloji Dergisi’nde yayınlanan araştırma, sigaraya duyulan istekleri azaltmak için koku alma ipuçlarının kullanımını incelemeye odaklandı. Araştırmacılar birçoğunun bırakmak istediğini belirtti, ancak yaklaşık% 50’si iki hafta içinde tekrar edecek.

Önemli istekler üreten sigara içme ipuçlarına maruz kalan bir grup katılımcıyı topladılar. Zirve özlem zamanlarında, katılımcılar daha önce örnekledikleri üç kokudan birini koklamak için rastgele atandılar.

Katılımcılar, her beş dakikada bir özlem duydukları için, ilk beş dakika içerisinde istedikleri sıklıkta kokuyu almalarını istediler. Araştırmacılar, özlemle ilişkili olduğunu düşündükleri bir dizi tepki kaydetti.

Hoş olarak değerlendirilen kokulara maruz kalanların, bir sigara için nötr bir kokuya veya tütünle ilgili bir kokuya maruz kalanlardan daha fazla özlem azalması yaşadıklarını buldular. Aşınmış isteklerin etkisi beş dakika boyunca devam etti. Ek olarak, katılımcıların% 90’ı günlük yaşamlarında özlemlerini azaltmak için hoş bir koku kullanmayı hayal edebileceklerini düşündü.

Bu önerilen koku alma ipuçları, sigara isteklerini kontrol etme sözü verebilir ve bir sigara bırakma müdahalesinde mevcut yaklaşımlarla kombinasyon halinde faydalı olabileceğini kanıtlayabilir. Michael Sayette, çalışmanın yazarı ve Pittsburgh Üniversitesi’nde psikoloji araştırmacısı olan Ph.D., Reuters’in sonuçlarını şöyle yorumladı:

“Nikotin ürünleri (örneğin, nikotin sakızı, nikotin bandı), ilaçlar ve bilişsel davranışçı terapi ve meditasyon gibi davranışsal yaklaşımlar da dahil olmak üzere, insanların sigarayı bırakma için kullandığı pek çok yaklaşım vardır. Ancak sigarayı bırakmak oldukça zor ve yeni yaklaşımlar olmaya devam etmektedir. Ya tek başına ya da mevcut müdahalelerle birlikte, şiddetle ihtiyaç vardır.

Beş dakika uzun bir süre gibi görünmese de, sigara içenlere ne yaptıklarını yeniden düşünmeleri ve belki de nüks riskinin yüksek olduğu bir durumu terk etmeleri için kritik bir pencere sunmak yeterli olabilir. ”

 

 


Koku Anılarınızla ve Tatınızla İlgili

Bu video, koku sürecini ve koku alma duyunuzun, zevk alma duyunuzla nasıl karmaşık bir şekilde ilişkili olduğunu açıklar. Tom Finger tarafından açıklandığı gibi, University of Colorado Denver tıp fakültesinde profesör olarak, lezzet hissi aslında tat ve kokunun bir birleşimidir. Örneğin, bir jöle fasulyesini çiğnerken burnunuzu tutarsanız, tadı sınırlı olur.

Ancak, burnunuzu ortasından çiğneme ile açın ve tadı bir anda anlayın. Çiğnerken, yiyeceğin kokusunu taşıyan yanal kanallarınızdan hava zorlanır. Bu iki duyunun etkileşimi, karmaşık tatları kavramanıza yardımcı olur.

Bu bağlantı, yiyeceğin artık tadı olmadığından, koku alma duyunuzu yitirmenizi sağlar. Bireyler duygusal bağlantıları da kaçırıyor. University of Pennsylvania’daki koku ve tat merkezinin profesörü ve yöneticisi olan Richard Doty, kokunun karmaşık bir şekilde anılarla ilgili olduğuna inanıyor.

Örneğin, anneannenizin kilerinin kokusu, ev görebildiğinden daha hızlı bir şekilde evinin hatıralarıyla ilişkilidir. Önemli olarak, koku kaybı dejeneratif nörolojik hastalıkların ilk semptomlarından biridir.

Araştırmacılar, koku duyusunun bozulmasının Parkinson hastalığının karakteristik bir özelliği olduğunu biliyorlar. Son veriler, Parkinson hastalarının% 90’ından fazlasında ciddi koku kaybı tanısı olduğunu gösterdi. Birçok çalışma, bu kaybın Parkinson hastalığını diğer hareket bozukluklarından ayırt etmek için tanısal bir faydası olabileceğini öne sürdü.

Burnunuzdaki bir polip büyümesinden, radyasyondan, kemoterapiden ve diğer kanser tedavilerinden veya bazı ilaçlardan kaynaklanan, soğuk algınlığı veya alerji gibi kısa bir süre için koku alma duyunuzu kaybettiğiniz zamanlar olabilir.

Koku Duyumunuzun Psikolojik Etkileri

Ayrıca koku alma duyunuzun psikolojik sağlığınız ve başkalarının size nasıl davrandığı üzerinde şaşırtıcı bir etkisi vardır. Oslo’daki Diş Hekimliği Becerileri Merkezinde yürütülen bir araştırma projesinde , dişhekimleri endişeli veya gergin olan hastaların farklı şekilde tedavi edilip edilmeyeceğini görmek istiyorlardı.

Deneme, biri katılımcının gergin olduğu diğeri de rahatladıkları iki farklı durumdan geçen katılımcılardan toplanan Tişörtler kullanılarak gerçekleştirildi. Öğrenciler tedaviler yaparken tişörtler uygulama mankenlerine yerleştirildi.

Çalışmanın sonuçları korku ve endişe kokusu çekenlerin diş öğrencilerinden daha kötü tedavi gördüklerini göstermiştir. İnsan ve hayvan çalışmaları, koku algısının deneyim ve o andaki psikolojik durumunuz tarafından değiştirildiğini göstermiştir. Örneğin, eğer açsanız, bazı kokular sizin olmadığınızdan farklı duygular uyandırabilir.

Kokular, ilişkisel öğrenme ve duyguya dahil olan amigdalayı ve hipokampal sistemi de uzun süreli hafızanın ve epizodik hafızanın bir parçası olarak etkilediklerinden psikolojik ve fizyolojik durumları da etkileyebilir.

Dikkatsiz körlüğü duymuş olabilirsiniz, bu sırada bir insan o kadar odaklanmıştır ki bölgede bir şey olduğunu fark etmemişlerdir. Psikolojik bilim adamları, dikkatsizlik de bir kişinin koku alma yeteneğinde artabilir mi diye merak ettiler.

Temel hipotezlerini test eden ve koku engelleyici etkilerini gösteren iki deneyden sonra, devam etti ve güçlü bir kahve kokusu olan bir odada görsel bir göreve odaklanmak için 20 öğrenciyi kullandılar.  Açık üç kahve çekirdeği kabı olmasına rağmen, yalnızca% 30’u kahveyi kokladıklarını söyledi. Ancak, ayrılıp geri döndüklerinde, tüm katılımcılar onu koklayabilirdi.

Harvard Sağlık Yayınları’na göre, 20 yaşın üzerindeki nüfusun% 19’u koku bozuklukları yaşıyor. Yaşlanma kokusu hissini tek başına yaşamadan kaybedenler göz önüne alındığında, 53 ila 91 yaşları arasındaki her sekiz kişiden biri beş yıl boyunca etkilenecek.  

Akciğerlerinizle Sınırlı Olmayan Sigara İçme Tehlikesi

Herhangi bir toksine maruz kaldığında olduğu gibi, bir veya iki sigara muhtemelen kalıcı bir hasara neden olmaz. Ciddi yan etkileri tetikleyen süregelen maruz kalmadır. Pek çoğu, sigara içmeye başladıktan yıllar sonra bunları hissetmeye başlamaz. Bununla birlikte, bir kez semptomlar yaşamaya başladığınızda, zaten önemli bir hasar verilmiş demektir.

Aşağıda listelenen uzun süreli etkilere ek olarak, sigara içenler kokan giysilere ve saçlara, kötü nefes ve lekeli dişlere sahip olma eğilimindedir. Erken kırışıklıklara, diş etine ve diş kaybına ve ani kilo değişikliklerine neden olabilir.

Sigara içmek kas-iskelet sisteminize ve kemik mineral yoğunluğunuza ilerici zararlar verir 
Sigara içen erkeklerde% 25, ​​kırık riskinde% 40 artış ve% 40 oranında kalça kırığı riskinde artış vardır 
Sigara içmek yaralanma sonrası yavaş iyileşmeye neden olur 
Sigara içmek kronik bel ağrısında bir artışa neden olur ve bel ağrısını devre dışı bırakır 
Sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre bilişsel bozulma gelişme olasılığı daha yüksektir 
Sigara içenlerin Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir 
Sigara içmek diş kaybı ve çürük riskinizi artırır 
Sigara içmek yaşa bağlı makula dejenerasyonu riskinizi arttırır ve yaşa bağlı katarakt riskinizi arttırır 

Vapingten Uzaklaşın

Bir e-sigara , geleneksel yanıcı sigaralardan daha güvenli olduğu algılanan bir kavramdır. Bu, sıklıkla kokusuz buharın bir sonucu olabilir ve bu da tespit edilmesini zorlaştırır. E-sigaralar da geleneksel sigaraları kullanmayı bırakmaları için ilan ediliyor.

Bazı yetişkinlerin tamamen bırakmalarına yardımcı olsa da, buharlaşmanın zararsız olduğu algısı araştırmalarla doğrulanmıyor. Her ne kadar Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2000 yılından bu yana küresel olarak tahmin edilen sigara içenlerin sayısında küçük bir düşüş bildirmiş olsa da, vaping yapan rakamlar 2011’de 7 milyondan 2016’da 35 milyona yükselmeye devam etti.

2018 için 2017 den katına vaping prevalansı onların Gelecek Çalışması İzleme Michigan Üniversitesi tarafından yapılan bir büyük federal finanse anket 2017 oranla iki kat fazla lise öğrencileri 2018 yılında elektronik nikotin dağıtım sistemleri kullanılarak tespit etti Juul, en popüler ürünüdür ve muhtemelen nikotin tuzlarının çılgınca bağımlılık yapısının bir sonucudur.

Vajing yapan bireylerin artan oranlarının, Juul tuzlarının yüksek bağımlılık özellikleriyle birleşmesi, tütün endüstrisinin yeni hedef tüketicilerinin gençler olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Giden FDA komiseri Dr. Scott Gottlieb görevinden istifa ederken tütün endüstrisine karşı konuşmaya devam etti.

Komisyonun numaralı vaping salgını ile ilgili 15 sayfalık cevabında, Malboro ve diğer büyük sigara markalarının sahibi Altria, FDA onayına yönelik bakla bazlı satış yapma sözü verdi. Altria’a göre, “Amerikan şirketlerinde şirketlerimiz en kalıcı isimlerden bazıları…”

Tütün şirketinin uzun ve korkunç yalan ve aldatma tarihine rağmen, FDA, Altria’ya şüphenin avantajını vermeye istekliydi. Verdikleri sözleri yerine getirerek, mevcut bazı şirketlerden baklaları çıkardılar, ancak Juul’a yatırım yaparken, Juul’un piyasa değerinden yararlanmak ve Altria’nın varlık dağıtım kanallarını ödünç vermek için niyet ruhuna meydan okudular.

Güvenle Sigarayı Bırakın

Sigarayı bırakmaya çalışıyorsanız, sigarayı yakmak için sigaraya kısa vadeli bir alternatif olabilir, ancak ürün aynı zamanda önemli sağlık riskleri de taşır. Araştırmalar sigara içenlerin dörtte üçünün üçte ikisinin yardımsız bir şekilde durduğunu göstermiştir, yani bırakmayı düşünüyorsanız, soğuk hindi olmayı deneyin. Ancak, sırrın önce sağlıklı olmak olduğuna inanıyorum ki bu da bırakmayı çok daha kolaylaştırıyor.

Egzersiz yapmak bu planın büyük bir bölümünü oluşturuyor ve araştırmalar düzenli kuvvet antrenmanı yapan kişilerin, egzersiz yapmayanlara kıyasla sigarayı bırakmadaki başarı oranını iki katına çıkardığını gösteriyor. Sağlıklı beslenme bir başka önemli unsurdur. Eğer istifa etmek istiyorsanız, başlamanıza yardımcı olacak üç temel ipucu.

• Beslenme – Doğru beslenmeye başlamak için kapsamlı ücretsiz beslenme planımı okuyun; bu durum size kesilmeden önce sağlıklı olmanız için aralıklı oruç ve diğer araçlar hakkında bilgi verir, çünkü bu, başarılı bir şekilde bırakma olasılığınızı radikal bir şekilde artırır.

• Egzersiz – Çok yönlü bir egzersiz programı geliştirin . Hastalıkla savaşmak ve sigarayı bırakmak sizin müttefikinizdir. Dayanıklılık eğitimi önemli bir bölümdür, ancak Peak Fitness , çekirdek güçlendirme egzersizleri, aerobik ve germe gibi HIIT egzersizlerini de dahil etmeyi unutmayın.

• Stres azaltma – Sağlıklı bir duygusal çıkış bulun. Birçok insan bunun için egzersiz, meditasyon veya rahatlama teknikleri kullanır ve bunların hepsi harika. Ayrıca, Duygusal Özgürlük Teknikleri’ni (EFT) de eklemenizi öneririm, çünkü bu sisteminizden gelen duygusal engelleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir (bazıları olduğunu bile bilmiyor olabilirsiniz), böylece zihninizi ve vücudunuzun dengesini geri kazanmanıza ve bağımlılığı kırmanıza yardımcı olur ve istek istemekten kaçının.

Sigara içiyorsanız, bırakmanızı öneririm. Ayrıca sigara içenlerde oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olduğu bulunan astaksantini de bilmelisiniz. Bu, en az isteksiz veya çıkmak mümkün olanlar için sigaraya bağlı hasarın bir kısmını azaltılmasına yardımcı olmak için bir yol olabilir.

Etiketler
Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close