Kadın Sağlık

Meme Kanseri Teşhisi Nasıl Konulur

Meme Kanseri Teşhisi Nasıl Konulur, Meme kanseri kadınlar da en çok görülen kanser türü olarak bilinmektedir. Meme kanseri, meme dokusundaki hücrelerden gelişen kanserlerdir. Meme dokusunda ki belirsiz bir yerden kaynaklanabilir. Süt üreten lobüler de kanserler daha çok yaygındır. Bununla birlikte diğer dokulardan kaynaklanan daha ender medüller ile aynısı tipleri de bulunur. Meme kanseri oluşumunda genetik değişiklikler oldukça önemlidir. Irsi yapıda türlü etkenlerin ve normal yaşlanmanın etkisiyle ortaya çıkan sorunluluklar kansere neden olur. Ama meme kanserlerinin büyük bir bölümü ailesel geçişlidir.

Meme Kanseri Risk Faktörleri

Erken evrede meme kanserleri diğer kanser çeşitlerinde bulunduğu aynısı ileri dönemlere gelene kadar belirgin bir belirti vermeyebilir. Erken teşhis meme kanseri  en önemli faktör, insanın bu konu hakkında bilinçlendirilmesidir. Meme kanserine teşhis konması, tedavinin başarıya ulaşma ve hayatta kalma şansını arttırır. Erken tanı için 3 temel teknik uygulanabilir. Bayanların 20li yaşlardan sonraki çağda, her ay memelerini kendi başlarınca muayene etmeleri gerekmektedir.  Meme dokusu arasında herhangi bir şüpheli kitle ele geldiği zaman mutlaka en kısa sürede uzman bir hekime danışmalısınız.

Meme Kanseri Tedavisi

Tercih edilen cerrahi çeşidi meme dokusunun bütün olarak çıkarıldığı ameliyattır. Kanserli dokunun memeden, çevresinde bir parça sağlıklı meme dokusu bırakılarak yapılır. Fakat, lumpektomi yapılan memelere daha sonra radyoterapi verilmesi şarttır. Bu tedavilere hekiminiz karar verip sizi yönlendirecektir.

Etiketler
Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close